Pielgrzymka do Lichenia

W sobotę, 15 września, z naszej parafii wyruszyła autokarowa pielgrzymka do Lichenia. Ks. Proboszcz wszystkich pobłogosławił, kleryk Tomasz zrobił pamiątkowe zdjęcia, a ks. Krzysztof przy wspólnej modlitwie i śpiewie pielgrzymów rozpoczął  wyprawę do tronu Licheńskiej Pani.

Najpierw dotarliśmy do lasku w Grąblinie, gdzie miały miejsca objawienia maryjne. Tam przy stacjach drogi krzyżowej Pana Jezusa odprawiliśmy nabożeństwo, towarzysząc Zbawicielowi na drodze Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Zatrzymaliśmy się przy miejscu objawień i wielu z nas przeszło na kolanach przy „cudownym” kamieniu w grocie na skraju lasu. Później udaliśmy się do Lichenia do nowej Bazyliki, ale wcześniej przeszliśmy drogą „Golgoty”, podziwiając kunszt i pomysłowość budowniczych. Następnie zmęczeni zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przy pomniku bł. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, a ks. Krzysztof podał program naszej dalszej wyprawy.

Po osobistym zwiedzaniu i wspólnej modlitwie udaliśmy się na Eucharystię o godz. 16.00, sprawowanej w intencji pielgrzymów. Miło nam było, gdy przed Mszą św. przywitano naszą grupę wyczytując parafię Matki Boskiej Ostrobramskiej z Bydgoszczy. Następnie po wspólnej modlitwie udaliśmy się do muzeum Państwa Polskiego, które mieści się z tyłu bazyliki. Pomodliliśmy się również w kaplicy Trójcy Świętej, zwiedziliśmy galerię w holu sanktuarium oraz kaplicę poświęconą bł. Janowi II. Później udaliśmy się do „źródełka” po wodę z cudownego miejsca, a ks. Krzysztof poświęcił pamiątki i wodę. Pełni wrażeń i przy śpiewie wracaliśmy do Bydgoszczy, dziękując Bogu i Jego Matce za piękne, wspólnie przeżyte chwile. Już umówiliśmy się na następną pielgrzymkę.