Matka Boska Ostrobramska
W średniowieczu istniał zwyczaj umieszczania we wnękach wież bramnych świętych obrazów. W Ostrej Bramie w Wilnie, od strony wewnętrznej, znajduje się kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia). Namalowany przez nieznanego artystę, wizerunek zasłyną cudami już w XVII wieku. Sto lat później nie było na Wileńszczyźnie dworu czy zaścianka, w którym nie byłoby kopii tego wspaniałego obrazu.
Matka Boska przedstawiona jest bez dzieciątka z głową nieco pochyloną w prawo i rękami złożonymi do modlitwy. Oczy Maryi spoglądają w dół, na wiernych. Ubrana jest w czerwoną tunikę z podwiniętymi rękawami. Szyję ma okrytą szalem, a głowę białą chustą. Całą postać Maryi okrywa zielonkawo-błękitny płaszcz luźno zarzucony na głowę i ramiona. Obecnie postać Maryi zakrywa błyszcząca złotem sukienka. Widoczna jest tylko wyrazista twarz i skrzyżowane na piersiach dłonie. Jej głowę zdobią dwie korony ze złoconego srebra – jedna barokowa dla Królowej Niebios, druga rokokowa dla Królowej Polski.
Na Ostrej Bramie pierwotnie znajdował się napis w języku polskim „Matko Miłosierdzia, pod Twoją obronę uciekamy się”, jednak w 1867 z polecenia Rosjan usunięto go zamieniając na łaciński. Po odzyskaniu Wilna przez Polskę pierwotny napis przywrócono, jednak po 1946 ponownie go usunięto zastępując łacińskim.
źródło: Cudowne wizerunki Matek Boskich (archiwum)
Inne ciekawe strony w Internecie
• niedziela.pl: Matka Boża Ostrobramska
• wikipedia.pl: Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej
• wikipedia.pl: Ostra Brama w Wilnie
• www.faustyna.eu: Obraz Madonny Ostrobramskiej (archiwum)